Aukstuma iestāšanās nav iemesls palikt iekštelpās un atmest savas iemīļotās aktivitātes dabā. Lai justos silti un komfortabli arī zemā gaisa temperatūrā, svarīgākais ir ģērbties vairākās kārtās. Tās var sadalīt trīs daļās – termoveļa jeb pamatslānis, siltumu uzturošais slānis jeb starpslānis un vēju, lietu, aukstumu aizturošs ārējais aizsargslānis.
Šajā rakstā nedaudz par termoveļu, kuru bieži vien valkājam nepareizi vai nevalkājam nemaz.
Termoveļas izvēle ir cieši saistīta ar attiecīgā lietotāja termoveļas lietošanas mērķi jeb citiem vārdiem - kur, kā un kad (dažreiz arī - cik ilgi) termoveļa tiks lietota. Diemžēl nepastāv universāla veida termoveļa, kas derētu gan vieglām pastaigām Mežaparkā nedaudz vēsā laikā, gan gariem pārgājieniem ar mugursomu aukstā laikā gar Gaujas krastiem. Turklāt, papildus problēma ir valkātāja individuālā siltuma un aukstuma panesamība un komforta sajūtas. Tāpēc, lai saprastu, kas derēs tieši Jūsu aktivitātei, ir nedaudz jāiedziļinās termoveļas funkcijās un uzbūvē. Tālāk pavisam īsi par to.
Termoveļas audumu veidi. Priekšrocības un trūkumi.
Vispirms jāsāk ar to, ka ir trīs lielas audumu grupas, no kurām ražo termoveļu. Katrai no tām ir savas priekšrocības un trūkumi.
Sintētiskā termoveļa. Mākslīgie radītie audumi uzrāda vislabāko balansu starp mitruma aizvadīšanu no ķermeņa un siltuma uzturēšanu. Termoveļas ražotāji visbiežāk izmanto poliesteru apvienojumā ar citiem materiāliem, piemēram, neilonu, polipropilēnu, spandeksu vai likru.
Priekšrocības:
- Ātri žūst
- Uztur siltumu
- Viegla un mīksta
- Viegli kopjama
- Ilgi lietojama (nenovalkājas)
Trūkumi:
- Ilgstoši lietojot bez mazgāšanas, veidojas nepatīkams aromāts
- Var veidoties pleķi
Vilnas/ merino vilnas termoveļa. Vispiemērotākais no dabiskajiem materiāliem termoveļai ir merino termoveļa.
Priekšrocības:
- Uztur siltumu
- Elpojoša
- Universāls pielietojums – gan aukstā, gan siltākā laikā
- Dabiski antibakteriāla, lēnāk veidojas nepatīkams aromāts
Trūkumi:
- Dārga, jo nav tik izplatīta
- Žūst lēnāk, nekā sintētika
- Parastā vilna mēdz būt alerģiska, izraisīt niezi
Kokvilnas termoveļa. Piemērota nesteidzīgai pastaigai vai citām mierīgām fiziskām aktivitātēm.
Priekšrocības:
- Lēta
- Viegli pieejama
- Piemērota nelielai fiziskai slodzei
Trūkumi:
- Slikti uztur siltumu
- Lēni žūst
- Ātri novalkājas
Kāpēc termoveļai jāaizvada mitrums?
Pavisam vienkārši. Tāpēc, ka termoveļas lietošanas mērķis ir saglabāt siltumu. Bet, lai saglabātu siltumu, ādai jābūt sausai. Fizisko aktivitāšu laikā, ķermenim uzkarstot, tas mēģina regulēt temperatūru, izdalot sviedrus un tādejādi dzesējot sevi. Parastā situācijā par to nav jāuztraucas. Taču, ja audums neaizvada mitrumu prom, tad, beidzoties fiziskajai aktivitātei, ķermenis turpina atdzist un mums paliek auksti. Mitrais apģērbs nespēj uzturēt siltumu, kas pastiprina strauju siltuma aizplūšanu no ķermeņa.
Kā termoveļa uztur siltumu?
Laba sintētiskā auduma termoveļa visbiežāk sastāv no diviem slāņiem. Apakšējais uztur siltumu un izvada mitrumu uz ārējo slāni, caur kuru tas iztvaiko. Apakšējā slāņa šķiedras „notur” gaisu, tādejādi ķermeņa siltums netiek prom, savukārt aukstais gaiss no ārpuses netiek ķermenim klāt. Modernās tehnoloģijas ļāvušas šīs īpašības apvienot pavisam plānā, vieglā audumā, turklāt tas vēl stiepjas, ļaujot termoveļas valkātājam justies ērti, un neierobežo kustības.
Termoveļas veidi.
Termoveļa atšķiras pēc tās funkcionalitātes. Ir termoveļa ekstremāliem apstākļiem, kas piemērota līdz pat -40°C lielam aukstumam. Tā uztur siltumu, aizvada mitrumu, ir pielāgota ilgstošai valkāšanai (virs 24h), ir veidota no antibakteriāla auduma, lai to bez mazgāšanas varētu valkāt nedēļām ilgi. Tā parasti ir vienā gabalā – kā cieši piegulošs kombinezons ar nostiprinātām detaļām plaukstu un potīšu locītavās, ražota no biezāka auduma. Piemērota ekspedīcijām, nometņošanai u.tml.
Nosacīti maigākiem laikapstākļiem paredzētā funkcionālā termoveļa arī ir pieguloša, veidota no strukturizētā divslāņu, plānāka sintētiskā materiāla. Piemērota no -10 līdz pat +10°C zemām temperatūrām. Tā ļaus justies komfortabli fizisko aktivitāšu laikā, skrienot, slēpojot utt. Trūkumi – divdaļīgā termoveļa ne vienmēr no aukstuma pasargā ķermeņa vidusdaļu, ciešās sajūtas dēļ tās ilgstoša valkāšana dažiem varētu šķist neērta un tā nav lēta. Internetveikalā www.lynxgear.lv šo termoveļu pārstāv ražotāji Fuse, Under Armour un Helikon-Tex.
Tirgū tiek piedāvāti arī dažādi sintētikas un kokvilnas apvienojumi. Tie būs ievērojami lētāki, bet, kā jau minēts, ir piemēroti salīdzinoši siltiem laikapstākļiem, īslaicīgai lietošanai aukstumā vai nelielām fiziskām slodzēm.
Zonālā termoveļa ir paredzēta lielām fiziskām slodzēm. Šīs termoveļas galvenā atšķirība ir tā, ka tās šuvumā iestrādāti atšķirīgi termomateriāli – plānāki stipri svīstošās vietās, piemēram, padusēs, uz muguras u.c., un nedaudz biezāki pārējām ķermeņa daļām. Tas paaugstina komforta līmeni sportojot.