×
 x 

Grozs tukšs
Grozs
Grozs tukšs

Pēdējā laikā pastiprināti interesējoties par dažādiem nažiem, nākas secināt, ka pat nažu pārdevēji nav informēti par nažu pamata tehnisku īpašību – konkrēti – asinājuma tipu. Kāpēc tas ir svarīgi? Elementāri – lai zinātu kā asināt un kādu nazi izvēlēties kādam mērķim. Apskatīt asināšanas tehnikas mēģināšu kādu citu reizi, vienīgi atgādināšu, ka sliktākais, ko savam nazim varat nodarīt, ir asināt to uz ātras slīpripas (šmirģeļa) vai līdzīgas iekārtas, kas asmeni uzkarsē. Lēnām atdziestot tas zaudē savu rūdījumu un līdz ar to arī cietību. Bet tagad pie nažu asmeņu asinājumu tipiem. Tātad populārākie pamata tipi ir (bildē šķērsgriezumā):

Asmeņu veidi

  1. Plakanais (Full flat) – asmens sašaurinās lineāri visā tā platumā no augšas līdz pat griezošai šķautnei. Lai izveidotu asmeni tiek noslīpēts daudz materiāla. Arī asinot ir nepieciešams noslīpēt daudz materiāla. Šis tips upurē asuma noturību par labu lielākam asumam. Tīrs plakanais asinājums mūsdienās reti sastopams rūpnīcās ražotiem nažiem, bet ar papildus riezošās šķautnes asinājumu (kā kombinētais asmens) tiek bieži izmantots virtuves nažos
  2. Skandināvu (Scandi grind) – līdzīgs plakanajam asinājumam, bet asmens nolaide sākas aptuveni asmens vidū vai zemāk. Nodrošina ilgāku asmens noturību nedaudz upurējot asumu. Viegli asināms arī lauka apstākļos, jo viegli noturēt asmens leņķi to vienkārši piespiežot pie slīpējamās virsmas. Asinot tiek noslīpēts salīdzinoši daudz materiāla. Jāņem vērā, ka daži ražotāji „mānās” attiecībā uz skandināvu asinājuma izmantošanu, jo patiesībā lieto kombinēto – ar papildus griezošās šķautnes asinājumu. Tīru skandināvu asinājumu personīgi esmu novērojis Fällkniven, Helle un Mora nažiem.
  3. Izliektais (Convex) – asmens nolaidums vairs nav taisns, bet izliekts, kas nodrošina lielāku materiāla daudzumu stiprākam asmenim (būtiski izdzīvošanas nažiem) saglabājot pietiekamu asumu. Reizēm šo sauc arī par cirvja (Axe) asinājumu. Salīdzinoši grūti asināms uz plakanas asināmās virsmas. Parasti izgatavo no biezākas asmens sagataves. Plaši izmanto izdzīvošanas un mednieku nažos. Arī leģendārajam Fällkniven F1 ir šis asmens tips.
  4. Dobtais, jeb ieliektais (Hollow) – līdzīgi kā izliektajam asmenim arī šeit nolaides nav taisnas, bet ieliektas. Samazinātais materiāla daudzums pieprasa šāda asmens regulāru uzturēšanu (asināšanu), taču rezultātā tiek iegūts asākais iespējamais asmens. Izmanto bārdas nažos, skalpeļos u.t.t.
  5. Kalta (Chisel) – asinājums ar vienu nolaidi visā asmens biezumā. Tas asināms nesimetriski - no vienas puses. Izmanto nažiem, kuriem jāatgrūž nogrieztā objekta daļa (parasti maza un viegla), piemēram, dārzeņu un zaļumu griešanai virtuvē. Ļoti bieži sastopams japāņu virtuves nažos – dēļ vienkāršā asmens tipa ļoti viegli asināms, bet dēļ asimetrijas kreiļiem neērti lietot labroča nazi un otrādi.
  6. Kombinētais – asmens, kas ir iepriekš uzskaitīto asinājumu tipu kombinācija, mūsdienās daudzi ražotāji parasti asina nažus izveidojot mazu primāro (griezošās šķautnes) asinājumu 30-40 grādu leņķī, kas atbilst fiksēto un automātisko asināšanas rīku iestatījumiem. Šajā gadījumā vairs nav tik būtiski kāds ir pamata asinājuma tips, jo griezošā šķautne ir platākā leņķī, kas nodrošina ilgāku asmens noturību, vienkāršu asināšanu, mazu materiāla zaudējumu asinot, taču būtiski zaudējot asumu. Attēlā redzamais kombinētais asmens ir skandināvu pamata asmens ar 40 grādu primāro asinājumu. Kā man atbildēja kādas tradīcijām bagātas nažu ražotnes pārstāvis – kombinētie asinājumi tiek izgatavoti dēļ tā, ka cilvēki mēdz lietot nažus dažādiem – arī tiem nepiemērotiem mērķiem (kā lāpstiņu, kā skrūvgriezi utml.), tāpēc, lai nezaudētu reputāciju, tiek izvēlēts kompromiss – kombinētais asinājums.

Ja spējat būt kaut nedaudz saudzīgi pret saviem instrumentiem un nazi izmantot tikai griešanai, ir vērts apskatīties uz citāda tipa nažiem – ar kādu no tīriem klasiskajiem asinājumiem – atklāsiet pavisam citu asuma pasauli. Daudzi Fallkniven, Helle, Mora u.c. naži ir ar tīriem pamata asinājumiem – vienkārši pievērsiet uzmanību.

P.S. Iegūstot savā īpašumā Fällkniven F1 sapratu, kāpēc tas ir leģenda. Neskatoties uz to, ka nazim ir tīrs izliektais asinājums, kas pēc tipu salīdzinājuma nav starp asākajiem, F1 jau no rūpnīcas ir tik ass, ka var burtiski skūties. Pozitīvo emociju iespaidā esmu pasūtījis vēl divus Fällkniven virtuves nažus K1 un K2, paredzu, ka arī tie neliks vilties. Viens no Fällkniven nažu veiksmes noslēpumiem ir materiāls no kā tie izgatavoti – laminēts pulvertērauds… Arī par materiāliem pastāstīšu citu reizi.