×
 x 

Grozs tukšs
Grozs
Grozs tukšs

Ņemot vērā to, ka CamelBak M.U.L.E. ir maza mugursoma, manā lietošanā nu jau 3 gadus (kopš 2007. gada sākuma) ir CamelBak BFM soma, kas arī paredzēta dzeramā ūdens nēsāšanai, taču ir ar manāmi lielākām pārējās „bagāžas” pārnēsāšanas iespējām. Jāatzīmē, ka soma ir izmantojama arī kā mediķa soma, ja nopērk papildu ieliktni MedBak™, vai kā sakarnieka soma, jo tā ir īpaši pielāgota garas antenas izvilkšanai ar speciālu atveru palīdzību.

.

Saprotams, arī šo somu ir izstrādājis uzņēmums CamelBak.

Pastāstīšu, kā man iet ar šī modeļa lietošanu.

Daži fakti:

Ūdens rezervuāra tilpums: 100 oz (3.0 l)
Izmēri: 21 in x 13 in x 10 in (533 mm x 330 mm x 254 mm)
Tilpums: 44,7 l jeb 2,730 kubik-collas
Svars: ar tukšu ūdens rezervuāru 2.53 kg (5.6 lbs), ar pilnu - 5.36 kg (11.8 lbs)

2_BFMSoma ir izgatavota no 1000D CORDURA auduma, kas piešķir tai augstu izturības pakāpi. Ūdens rezervuārs OMEGA izvietojams īpašā kabatā pie muguras, kas ir visas somas garumā. Ūdens rezervuārs stiprinās ar āķi pie piešūtas siksniņas nodalījuma augšadaļā. Somai ir daudz iespēju organizēt savu ekipējumu dažādiem ceļošanas mērķiem. Visi nodalījumi taisāmi ar rāvējslēdzi, un katram no tiem apakšā ir drenāžas caurums ūdens aizvadīšanai, ja tāds iekļuvis somas iekšienē. Tūlīt aiz ūdens rezervuāra nodalījuma virzienā no somas mugurpuses ir atrodams galvenais somas nodalījums. Tas ir lielākais somas nodalījums, kas aprīkots ar četrām kompresijas lentām – divas no tām iet horizontāli, divas – vertikāli. 7_BFMEsmu veiksmīgi tās izmantojis ekipējuma nostiprināšanai un fiksēšanai, lai uzlabotu ekipējuma pārnēsāšanas komfortu. 6_BFMNodalījumam ir divas papildus kabatas, kas pagatavotas no neilona tīkliņveida auduma un aprīkotas ar rāvējslēdzi. Ērtības ziņā šīs kabatas ir liels pluss, ja nēsā vairākas lietas un ja nepieciešams organizēt ekipējumu šajā nodalījumā. Diemžēl, ja aizraujas ar to izmantošanu, samazinās vieta galvenajā nodalījumā un, ņemot vērā to, ka galvenais nodalījums taisāms ciet/vaļā ar rāvējslēdzēju, kas nošūts no vienas somas puses uz otru, astājot bez rāvējslēdža tikai somas apakšu, krītas somas aizvēršanas ērtums. Galvenais nodalījums ir pieejams no jebkuras somas puses, izņemot somas apakšu, pateicoties tam, ka rāvējslēdzis ir iešūts ar diviem vērējiem, kas dod iespēju atvērt somu tieši tur, kur tas ir nepieciešams. Liels pluss ir somas pilnīga atvēršana grāmatas veidā. Tas ļauj ērti organizēt ekipējumu pakojot un ātri atrast nepieciešamo pārgājienu laikā.

9_BFMNākamais nodalījums atveras līdzīgi galvenajam nodalījumam, taču sastāv no vairākām lielākām un mazākām kabatām, kas ļauj lietotājam organizēt plakanu priekšmetu izvietošanu somā. Šis nodalījums ir paredzēts kartēm, grāmatām, pildspalvām, telefoniem, atskaņotājiem un citām lietām, ko nu kurš nēsā līdzi. Es lielākoties šo nodalījumu izmantoju bukletiem, kartēm, zīmuļiem, pildspalvām un citām lietām, kam nav vietas citos somas nodalījumos.

8_BFMNākamais nodalījums ir viena liela kabata, kas atverama ar vienu rāvējslēdzi no somas sāna. Šī kabata ir diezgan ietilpīga un veiksmīgi var tikt izmantota džempera vai jakas ievietošanai, lai vajadzības gadījumā tā būtu ātri pieejama. Tas arī ir mērķis, kam to izmantoju es - glabāju Gore-tex jaku, lai brīdī, kad apstājos uz 5-10 minūšu atpūtu, varētu ātri to izvilkt un lietot, tādejādiizvairoties no ķermeņa atdzišanas. Protams, to var izmantot visam, kas var būt nepieciešams ļoti ātri. Šī kabata no somas ārpuses apšūta ar jostām papildu somiņu stiprināšanai pēc MOLLE sistēmas, kuras personīgi es izmantoju tikai tad, kad man nepieciešama līdzi saliekamā lāpsta. To es pārnesāju īpašā makstī, kas stiprinās ar šādas sistēmas siksnām. Tāpat uz tās ir uzšūta velcro lenta, lai varētu uz tās uzlikt sava vārda uzšuvi, ja ir tāda vēlēšanās.

Somas apakšējā daļā atrodams garens nodalījums, taisāms ar rāvējslēdzi. Nodalījumam ir trīs mazas un viena liela (iegarena) neilona auduma kabata. Iegarenā kabata taisāma ar rāvējslēdzi, taču mazo kabatu augšās iešūta gumija, kura tās piespiež pie somas sieniņām.

Somas sānos ir piešūtas divas kabatas, katrā pusē pa vienai, ātri nepieciešamajām lietām. Kabatu tilpums nav liels, es vienā glabāju pončo un otrā vairākus pārus sausu zeķu un vienu t-kreklu, vai, ja nepieciešams, rezerves munīciju.

Somas sānos ir atrodamas somas savilkšanas jostas ar plastmasas klipšiem.

5_BFMSomas augšējā daļā un labajā sānā ir rokturi tās vieglākai pārnēsāšanai, piemēram, no transportlīdzekļa uz telpu. Labajā pusē ir dažas vietas papildu aksesuāru pievienošanai. Es izmantoju īpašu plastmasas karabīni, ko var redzēt attēlā (to aprakstīšu atsevišķi), virves vai ķiveres piestiprināšanai.

Somas apakšā ir piešūtas lences guļammaisa vai paklājiņa stiprināšanai. Tāpat lences ir piešūtas somas augšējā daļā.

Somai ir ļoti platas pastiprinātās un paplašinātās plecu siksnas tādā pašā krāsā kā pati soma. Plecu siksnām ir savienojuma siksna ar plastmasas klipšiem, kas ļauj nēsātājam somu nostiprināt ciešāk uz krūšukurvja. Plecu siksnām ir iešūti plastmasas klipši, kas ļauj ātri noņemt somu.

Somai ir pievienota noņemama plata jostas siksna, kas darināta no neilona siksnas ar plastmasas klipšiem. Ja lietotājs negrib to lietot, kas nav ieteicams, to var noņemt. Es personīgi to lietoju vienmēr, tas palīdz somu novietot uz gurniem, kas ļauj viegli pārnēsāt lielāku ekipējuma daudzumu. Siksnām ir pievienoti D veida plastmasas gredzeni, kurus var izmantot kaut kā piestiprināšanai pie somas, piemēram, esmu stiprinājis dūmu granātas, tāpat var piestiprināt jebko vieglu un mazu, kas var būt nepieciešams, bet vienlaicīgi netraucē ķermeņa priekšējā daļā.

4_BFMSomas muguras panelim ir iešūti seši cieta, bet elastīga materiāla paneļi, kas panelim veido reljefu muguras ventilācijai un kas nostiprina kopējo somas konstrukciju. CamelBak šo sistēmu nosaucis ar preču zīmi Air Director (no angļu val. gaisa direktors). Mugurā ir iebūvēta plāna, taču pietiekami stipra alumīnija konstrukcija. Apakšējā daļā atrodas īpašs polsterējums, ar kuru somai atspiesties pret nēsātāja muguras apakšējo daļu, atsverot somu vairāk uz gurniem.

Ražotājs somai piedāvā vēl citus aksesuārus, kurus šeit sīkāk neaprakstīšu nepieskaršos, tos varat apskatīt ražotāja mājaslapā.

Šobrīd ir pieejams uzlabotais somas variants CamelBak BFM 500. Tā ir lielāka, ar atšķirīgu kabatu konfigurāciju un papildu kamuflāžas krāsām. Manis apskatītais variants ir tirgošanā kopš 2003. gada, un tas vēl joprojām ir ļoti populārs savas universālās pielietošanas un izturības dēļ.

Tātad par manu pieredzi ar šo somu.

Somas lietošanas pieredze man ir tikai pozitīva. Parasti šo somu lietoju militārajās mācībās, kas ilgst no 1 līdz 2 dienām, retāk ir nācies izmantot 3 dienu nodarbībām (varbūt vienu reizi). Esmu lietojis to daudzos pietiekami garos (5- 25 km) pārgājienos gan ziemā, gan vasarā ar ekipējumu līdz pat 30 -35 kg, bet varbūt vairāk, neesmu nekad iedomājies nosvērt... Pateicoties tam, ka tā ir izveidota ar stingru muguras konstrukciju, to ir ērti lietot.

10_BFMVienīgais plīsums manas lietošanas pieredzē ir mazās neilona kabatas saplīšana somas priekšējā apakšējā nodalījumā, kas sevi vairs neliek manīt pēc tam, kad to ātri sašuvu, gatavojoties militārajām mācībām.

Secinājumi

Man grūti spriest, cik šī soma ir laba, salīdzinot ar tās konkurentiem, tas ir, ar somām līdzīgā kategorijā, jo šāda tipa soma man bija pirmā un pie tās arī esmu palicis, un negrasos to mainīt. Kad to pirku, es zināju, ko pērku, jo vadījos no labām atsauksmēm. Visas atsauksmes, ko biju izlasījis par to, nebija mani maldinājušas. Tā kā es nešauboties ieteiktu citiem šo somu.

Soma ir ļoti praktiska, izmantojama dažādām vajadzībām militārajā jomā, kā arī ļoti labi pielietojama civilajā dzīvē. Ikvienam ir iespēja nēsāt visu nepieciešamo līdzi, sakārtotu pēc individuālajām vajadzībām.

13_BFMManā gadījumā somas vienīgā nepilnība ir kamuflāžas krāsa. CamelBak neražo šo somu Woodland kamuflāžā, tāpat nav vairs sastopami veikalos eksemplāri, kas ir tīri zaļi (Olive drab vai Olive green krāsās). Es lietoju šo somu Foliage green krāsā, kas vairāk ir pelēka nekā zaļa, taču, ja tiek izmantota ne tikai mežā, bet arī pilsētas vidē, tā dod savas priekšrocības maskēšanās ziņā. Ebay piedāvā iegādāties mazlietotus šīs somas variantus par pieņemamu cenu, turklāt arī daudzās kamuflāžas krāsās, ieskaitot tās, kas vairs netiek piedāvātas veikalos.

Manuprāt, mīnusu šai somai nav, taču to varētu papildināt ar dažiem „nieciņiem”. Piemēram, somas jostai varētu tikt pievienot mazas kabatas nelielu lietu uzglabāšanai, kas ir nepieciešamas pārgājiena laikā un pieejamas, nenoņemot somu, taču tam var noderēt arī parastās bikšu kabatas :). 

1_BFM

11_BFM12_BFM101_BFM