×
 x 

Grozs tukšs
Grozs
Grozs tukšs

Izsakoties nedaudz ar humoru, izdzīvošanas komplekts ir noderīgu lietu kopums, kas parasti, nonākot nelaimē, nav klāt. Šāds komplekts satur priekšmetus, kas palīdzēs sagaidīt glābējus, apmaldoties mežā, dabas vai tehnogēnās katastrofas gadījumā tiekot nošķirtam no apkārtējiem u.c. līdzīgās situācijās. Izdzīvošanas komplekts jāveido katram pašam pēc saviem ieskatiem, lai gan ir pieejami arī gatavi komplekti. Šis raksts sniedz virspusēju ievadu, kas jāņem vērā, to komplektējot.

Izdzīvošanas komplekta izmērs un iepakojums

Izdzīvošanas komplekta izmēram jābūt tādam, lai komplektu ērti varētu ņemt līdz ikdienas gaitās, nēsāt kabatā, mugursomā, auto. Līdz ar to izmērs ir galvenais faktors, kas nosaka komplekta saturu.

Izvēloties uzglabāšanas konteineri, ir jāņem vērā vairāki faktori:

  • Izturība. Iepakojums var tikt pakļauts dažādām slodzēm, tai skaitā, spiedienam, triecienam, karstumam, aukstumam u.c.
  • Tilpums un forma. No pareizas formas izvēles atkarīgs tas, cik daudz būs iespējams salikt iekšā. Piemēram, no šaura un gara trauka būs grūti dabūt ārā priekšmetus, kas ir apakšā, vai ielikt iekšā platu priekšmetu. Savukārt šāds konteiners būs ērts transportēšanai. Pārsvarā izdzīvošanas komplekta veidošanai tiek izmantotas metāla vai plastmasas kastītes ar iespēju blīvi noslēgt vāku. Var izmantot šķīstošā C vitamīna trauciņus, bet tādiem būs mazs tilpums.
  • Svars. Ja trauka svars vairākas reizes pārsniedz satura svaru, tad jāpārdomā, vai tāds konteiners ir tā vērts.
  • Hermētiskums. Konteineram jābūt hermētiski noslēdzamam. Nav vērts izmantot tādu, ko vienreiz hermetizē, bet lietošanas laikā tas laiž iekšā ūdeni. Viena sērkociņa dēļ var nākties sabojāt pārējo saturu.
  • Ergonomika. Iepakojumam jābūt ērtam, lai to var bez problēmām nēsāt līdz. Īpaši, ja izdzīvošanas komplektu paredzēts nēsāt sev līdzi ikdienā kabatā. Pirms komplektācijas var paeksperimentēt, panēsājot kabatā, somā.
  • Pamanāmība. Izdzīvošanas komplekts ir paredzēts ārkārtas situācijai. Ja tas būs maskējošā tonī, tad tumsā vai sliktas redzamības apstākļos var to viegli pazaudēt. Savukārt spilgtas krāsas iepakojums var kalpot signāla došanai glābējiem. Kara darbības laikā izdzīvošanas komplekts tāpat atradīsies kabatā vai somā un nedemaskēs. Var izvēlēties spilgtu neona tipa vai atstarojošu krāsu.

Pārsvarā izdzīvošanas komplekta veidošanai tiek izmantotas metāla vai plastmasas kastītes ar iespēju blīvi noslēgt vāku. Var arī lietot auduma somiņas, tikai tādā gadījumā viss komplekts jānodrošina pret mitrumu. Vēl viena alternatīva ir šķīstošā C vitamīna trauciņi, bet to trūkums ir mazais tilpums.

Izdzīvošanas komplekta saturs

Kā jau tika minēts, izdzīvošanas komplekta saturs jāizvēlas katram pašam, izvērtējot, kādos apstākļos var nākties to lietot un kāds ir limits iepakojuma un transportēšanas dēļ. Piemēram, ja ir plānots uzturēties ārā ziemas apstākļos, tad diez vai liksim komplektā pretodu līdzekli.

Lai gan apkārtējās vides faktori neietekmē pamatvajadzības, ir vēl dažādas nianses, kas jāņem vērā. Mežā būs noderīgāks labs nazis, savukārt pilsētvidē ērtāks būs t.s. multitūlis jeb multi instruments (no angļu val. vārda multitool). Meža komplektā multitūļa vietā var ievietot papildu mantas. Tie gan viens otru neizslēdz.

Izdzīvošanas komplekts mežam

Šajā rakstā kopīgi veidosim komplektu, kas ir paredzēts mežainam apvidum un ietilpst lielā bikšu vai jakas kabatā. Pamatprasības sevis nodrošināšanai vienmēr ir vienas un tās pašas: uguns, pajumte, ūdens un ēdiens. Tādēļ raksts ir sadalīts nosacītās nodaļās - uguns, pajumte, darbarīki, ūdens, ēdiens.

Uguns

Ir izvēle starp šķiltavām, sērkociņiem un kramu. Palīdzēt izvērtēt var plusu/ mīnusu sistēma.

Šķiltavas  (lietošanai mežā)
Priekšrocības Trūkumi
Var lietot atkārtoti Gāzi vai benzīnu nav kur papildināt
Gāzes šķiltavas ērti lietojamas vējā Benzīna šķiltavas nevar ilgi uzglabāt neuzpildot
Ir mitrum izturīgas Var beigties kramiņš
  Gāzes šķiltavas lielos aukstumos nestrādā
  Lielāku iekuru būs grūti aizdedzināt

Šādu analīzi var veikt par katru priekšmetu, par kuru rodas šaubas, vai gadījumā, ja nevar izlemt starp vairākiem.

Šajā gadījumā šķiltavām ir vairāk mīnusu nekā plusu. Tātad jāizdara izvēle starp sērkociņiem un kramu. Sērkociņi neaizņems daudz vietas, savukārt krams kalpos ļoti ilgu laiku, bet būs jāpieliek lielākas pūles, lai iegūtu uguni. Šoreiz var ielikt abus.

Liekot sērkociņus izdzīvošanas komplektā, vēlams tos iepriekš nodrošināt pret mitrumu. To dara tā - nogriežam zēveli no kastītes sāniem, saliekam ar raupjo pusi kopā un uzliekam uz līmlentes. Līmlentei jābūt 3x platākai par zēveli. Pēc tam ietinam zēveli lentē (skat foto).

Sērkociņus var aizsargāt no mitruma arī citos veidos:

  1. Ielikt kādā hermētiskā trauciņā.
  2. Atstāt sērkociņus kastītē un pārliet ar sveci.
  3. Iemērkt pa vienam vai visus kopā izkausētā svecē. Pa vienam uzlīmēt uz līmlentes un tad sarullēt vai aizlīmēt kā zēveli. Parafīns pasargās sērkociņu no mitrumu un pagarinās tā degšanas laiku. Piezīme – tā kā vieta izdzīvošanas komplektā ir ierobežota, pilnīgi pietiks ar 15-20 sērkociņiem. Ja ugunskurs ir iekurināts, tad atliek to tikai uzturēt. Pirms likt komplektā sērkociņus, pārklātus ar parafīnu, obligāti jāpārbauda, vai tos ir iespējams uzraut. Dažādu ražotāju sērkociņiem atšķiras to ķīmiskais sastāvs, un ir gadījumi, kad parafīns atmiekšķē galviņas.
  4. Ievietot nelielā trauciņā, uzlikt pa virsu vates pikuci un tad pārliet ar sveci. Vate ar parafīnu kalpos par labu iekuru.

Kramu īpaši iepakot nav nepieciešams. Tikai jāpārliecinās, ka ir pieejams metāla asmenītis, ar ko to uzšķilt. Nerūsējošais metāls vai gludi pulēts metāls īsti negribēs dot dzirksteli, jo tie neveido pietiekamu berzi.

Iekurs

Ne vienmēr dabā ir iespējams atrast labu iekuru. Īpaši naktī vai sliktos laikapstākļos. Arī uguns iegūšanai ar kramu ir vajadzīgs sauss un viegli uzliesmojošs iekurs. Tāpēc tam noteikti ir jābūt izdzīvošanas komplektā.

Te būs vairāki varianti, ko var izmantot par iekuru. Ievietošanai izdzīvošanas komplektā var izvēlēties vienu no tiem vai visus.

  1. Vate, kurai viena puse piesūcināta ar parafīnu.
  2. Bērza tās, kas ir iepriekš sagatavota sekojošā veidā:
    1. tāsi ievieto cepeškrāsnī uz 150°. Temperatūras iespaidā tā savelsies ciešā ritulī, galvenais tāsi nepārcept! Ja tāss saveļas, tā ir jāņem ārā;
    2. rituļa centrā var ielikt sērkociņus;
    3. no abām pusēm aiztaisa ar vati un pārklāj ar sveci.
  3. Sveces gabaliņš. Nebūs kā uguns palaidējs, bet palīdzēs liesmai degt ilgāk.
  4. Apdedzināta lina vai kokvilnas lupatiņa.
  5. Lina vai kokvilnas lupatiņa, kas piesūcināta ar eļļu.
  6. Sveķu gabaliņš.
  7. Sausā spirta tablete.
  8. Trauciņš ar sakasītu sērkociņu sēru.
  9. Sausi, sveķaini skaliņi.
  10. Egļu vai priežu ēveļskaidas.

Pajumte

Tā kā vieta izdzīvošanas komplektā ir stipri ierobežota, tajā var ielikt tikai pašu minimumu ar lietām, kas nepieciešams pajumtes izveidošanai.

Aukla. Auklas diametra izmēram nevajadzētu būt mazākam par 2 mm un lielākam par 5 mm. Mazāka diametra aukla jau būs diegs, lielāka diametra vienkārši daudz nepaņemsiet. Garumu nosaka tai atvēlētās vietas daudzums konteinerā. Labs risinājums ir ar auklu notīt konteineri no ārpuses, ik pa laikam pieķerot ar karsto līmi. Šādi var konteineru notīt vairākās kārtās.

Drāts. Vislabākā būs tieva, izturīga un elastīga drāts. Tā noderēs gan pajumtes būvniecībai, gan apģērba labošanai, gan lamatām.

Plēves pončo. Ja konteinerā ir vieta, var ielikt plēves pončo. Tas noderēs gan lai pasargātos no lietus, gan jumta izveidošanai.

Darbarīki

Nazis. Svarīgākais darbarīks izdzīvošanas situācijā. Ja ir iespēja, tad vēlams komplektā ielikt Viktorinox tipa saliekamo nazi. Tāds nazis ir universāls un uzticams. (Naži Lynxgear)

Ja vietas nav, tad var izmantot papīra naža asmeni, kuru notin ar līmlenti. Vajadzības gadījumā lentu var noņemt, sānos pielikt divus koka gabaliņus un pietīt ar to pašu lentu. Sanāks brutāls, bet funkcionējošs nazis.  Otrs variants ir rupjākis finiera zāģa asmens, kur augšējā mala tiek noasināta. Šāds asmens būs izturīgāks un apvienos divus vienā.

Zāģis. Noderīgs instruments, bet grūti ievietojams. Kā vienmēr, ir vairāki varianti. Vienu jau aplūkojām nodaļā pie nažiem. Otrs populārākais variants ir lentzāģi vai drāts zāģi. Ja izvēle ir par labu tam, tad jāņem pēc iespējas rupjāks asmens. Smalkie asmeņi ātri saplīsīs, un zāģēšana ar to prasīs ilgāku laiku, bet mazāku piepūli. Izvēloties šādu zāģi, jau iepriekš jāpārbauda gala stiprinātāji, kas ir vājākā vieta un var saplīst darba laikā. Šādu zāģi var arī izgatavot pats, izmantojot posmu no motorzāģa lentas.

Līmlente. Līmlente noderēs gan nojumes būvēšanai, gan apģērba labošanai, gan kā plāksteris. Labākais variants ir izmantot tā saukto makgaiveru jeb duct tape līmlenti. Lai palielinātu līdzi paņemamās lentes apjomu, to var ne tikai uztīt vienu posmu, bet arī ielīmēt konteinera iekšpusē vai ārpusē.

Kompass. Šoreiz ievietosim viņu darbarīku sadaļā. Arī kompasam ir daudz variantu. Praktiskākais būs maza izmēra kompass, kas neaizņem daudz vietu, vai parastais maza izmēra orientieristu kompass. Labāks būs otrs pieminētais, jo praktiskāks. Lai kompass neaizņemtu lieki vietu, to var pielīmēt uz konteinera vāka iekšpusē vai ārpusē (tas neattiecas uz metāla konteineriem).

Adata ar diegu. Vēlams izvēlēties lielu lāpāmadatu ar lielu aci un biezu, izturīgu diegu. Ar maza izmēra adatām būs vairāk problēmu - aukstā laikā to būs grūti noturēt, tai der tikai tievs diegs un tāda adata ir viegli pazaudējama. Liela izmēra adata var tikt izmantota lamatām, apģērba sastiprināšanai, apavu lāpīšanai. Lielā acī varēs ievērt jebkāda izmēra diegu. Ja beigsies diegs, to varēs aizstāt ar diegu no cukura maisa vai kartupeļu maisa, ar elektrības vadu u.t.t. Biezu diegu varēs izmantot arī lamatām vai nojumes būvei. Lai ietaupītu vietu, diega vietā var izmantot makšķerauklu.

Saspraužamās adatas. Izmantojamas gan apģērba labošanai un sastiprināšanai, gan ekipējuma labošanai un arī kā āķis. Ieteicams ielikt dažāda izmēra saspraužamās adatas.

Makšķeraukla un āķi. Ideālā variantā komplektā vajadzētu likt divu izmēru makšķerauklas -  tievo un biezo. Ja tādas iespējas nav, tad labāk ir izvēlēties biezāku. Āķus labāk ņemt mazo vai vidējo izmēru. Uz maza āķa var noķert arī lielu zivi, bet uz liela āķa mazu zivi nenoķersi. Ērtākais variants ir āķus iepakot līdzīgi kā sērkociņu kastītes, zēveli uzlīmējot uz līmlentes. Tad ir garantija, ka āķi neizkritīs. Makšķeraukla noderēs ne tikai zvejai, bet arī pajumtes būvniecībai, apģērba labošanai un lamatām.

Lukturis. Ērtākais variants būs vienas diodes plakanais lukturītis. Aizņems maz vietu, bet dos pietiekami daudz gaismas, lai varētu vismaz kaut ko saredzēt. Noderēs arī kā signālierīce.

Medicīna. Ja vieta atļauj, var likt maza izmēra marles saiti, lai gan pie lielas brūces tāpat nāksies izmantot pie rokas esošos resursus. Pamatā šādos komplektos ievieto plāksterus un leikoplastu. No zālēm var ņemt aktīvo ogli un pretsāpju līdzekli. Tikai jāatceras par derīguma termiņiem. Zāles var uzglabāt kinderolu konteinerīšos.

Spogulītis. Noderēs signalizēšanai.

Svilpe. Nepieciešamības gadījumā ar to var dot signālu. Īpaši noderēs gadījumos, kad nav iespējams skaļi pakliegt vai pakliegt nav iespējams vispār dēļ vienkārša iekaisuma, traumas kaklā vai spēka izsīkuma.

Ūdens

Dzeramais ūdens ir svarīgākais faktors cilvēka izdzīvošanai. Bez ūdens cilvēks var izdzīvot tikai maksimums 3-4 diennaktis. Saprotamu iemeslu dēļ dzeramo ūdeni nevar ievietot šādā komplektā, bet var paņemt līdz ūdens attīrīšanas tabletes vai kālija permanganātu (t.s. zilos graudiņus). To var izmantot ūdens attīrīšanai un brūču dezinfekcijai. Jāatceras, ka zilie graudiņi ir ļoti spēcīgs antiseptiķis. Uz litru ūdens pilnībā pietiks ar 1-2 graudiņiem. Ļoti netīram ūdenim var pievienot 3-4 graudiņus. Brūču skalošanai var taisīt tumšāku sastāvu, bet krāsa nedrīkst būt izteikta. Pārāk spēcīgs zilo graudiņu šķīdums ir indīgs!

Ēdiens

Tāpat kā ūdeni, arī ēdienu izdzīvošanas komplektā līdzņemšanai nav iespējams ievietot. Ja vieta atļauj, var paņemt mazā konteinerīti cukuru un sāli.  Pievienojot 1-2 graudiņus rupjās sāls uz 1 litru ūdens, iespējams nedaudz kompensēt svīšanas rezultātā radušos sāls zudumu organismā. Sāli, protams, var izmantot arī kā garšvielu. Savukārt cukurs palīdzēs uzturēt enerģijas līmeni. No tā var gatavot vāji saldu cukurūdeni.

Izdzīvošanas komplektā no ēdieniem vēl varētu būt arī enerģijas batoniņš vai hematogens.

Praktiski padomi

  • Konteinera vāka iekšpusē ar līmlenti var pielīmēt sīkumus – adatu, āķus, sērkociņus.
  • Krāmējot konteineri vajadzīgākās lietas jāizvieto augšpusē – sērkociņus, iekuru, ūdens attīrīšanas tabletes.
  • Nevajag baidīties izdzīvošanas komplektu izmantot arī ikdienā. Ir jāpierod pie tā eksistences un jātrenējas tajā orientēties, kā arī jāpierod to atjaunot un papildināt. Tikai komplektu lietojot, būs iespējams atklāt kļūdas un trūkumus un attiecīgi labot tos.
  • Pirms kaut kā ievietošanas izdzīvošanas komplektā, vienmēr jāpārliecinās, vai ir pietiekošas prasmes ar to rīkoties. Krīzes situācijā nebūs laika un iespējas eksperimentēt.

Pielikums

Pielikumā vairāku komplektu foto izpētei un paraugam. Atgādinot sākumā rakstīto – katrs savu komplektu veido pats! Ja iegādājas gatavu komplektu un izrādās, ka tas jāpapildina, galarezultātā var sanākt maksāt divreiz. Taču, ja pašam komplekta veidošana sagādā pārāk daudz jautājumu, tad var sākt ar veikalos redzamajiem, no kuriem tad lietošanas laikā izkristalizēsies viss nepieciešamais.

Izdzīvošanas komplekti un aksesuāri Lynxgear.lv veikalā - šeit.

Tālāk redzami dažādi izdzīvošanas komplekti, no kuriem aizgūt idejas sava komplekta veidošanai.

 

Raksta autors - M. Ruģēns (FB lapa - Āra dzīves knifi, padomi un viedokļi), rediģējis H. Galino (Lynxgear.lv). Raksts izvietots ar autora atļauju. Pārpublicēšana bez autora piekrišanas ir aizliegta.