×
 x 

Grozs tukšs
Grozs
Grozs tukšs

Lai gan sācies pēdējais ziemas mēnesis, nav šaubu, ka mūs sagaida vēl neviena vien auksta diena ar krietnu salu. Kas jāņem vērā, salā lietojot nazi? Zviedru nažu ražotājs Fallkniven AB dalās ar vērtīgu informāciju visu nažu lietotājiem.

Naža asmens salā kļūst trausls

Ikviens nazis, neatkarīgi no tā kvalitātes un cenas, salā kļūst trausls. Tāpēc ļoti lielā aukstumā ar to nevajadzētu griezt lielus koka gabalus vai kā citādi smagi noslogot nazi. Labs nazis ir tāds, kas ilgi saglabā asumu, tātad tērauda sastāvā ogleklis ir no 0.65% līdz 1.0% vai pat mazliet vairāk. Tas neliecas, ir stiprs un saglabā savu formu arī intensīvas lietošanas laikā. Tomēr, kad termometra stabiņš noslīd zem -15°C/+ 5°F grādu atzīmes, jāpatur prātā naža tendence kļūt trauslākam.

Sala apstākļos daudz labāk izmantot cirvi, tas noteikti būs izturīgāks, jo oglekļa daudzums cirvim ir ievērojami zemāks. Bet diez vai kāds vēlētos izgatavot nazi no cirvim paredzēta metāla, jo šāda naža asmens būtu neizturīgs un neass.

Fallkniven risinājums- daudzslāņu tērauds

Fallkniven AB nažus ražo un lieto Zviedrijā, kur vietām mēdz būt ļoti zemas gaisa temperatūras. Tieši šī iemesla dēļ Fallkniven AB nažus izgatavo no daudzslāņu tērauda. Divas ārējās tērauda kārtas lielai daļai Fallkniven nažu (visiem daudzslāņu VG10 un CoS nažiem) satur vidēji lielu oglekļa daudzumu (apmēram 0.45%), padarot šo nažu asmeņus ļoti izturīgus pret sala ietekmi. Uzsitot ar cietu priekšmetu pa nazi, tas nesalūzīs. Uz asmens paliks tikai sitiena pēdas, un tā uzskatāma par pozitīvu zīmi. Ja no asmens tiek izsisti robi, tas nozīmē, ka tērauds ir daudz par cietu.

Pavisam ekstrēmos laika apstākļos, salā zem -20°C/-4°F, jāmaina savi ieradumi un, piemēram, ierīkojot nometnes vietu, uguns jāiegūst citā veidā. Pretējā gadījumā pastāv risks, ka jebkurš, pat vislabākais nazis sadalīsies vairākās daļās.

lynxgear fallkniven knife winter

Attēlā: Fallkniven A1 nazis, autors: bladeforums.com