×
 x 

Grozs tukšs
Grozs
Grozs tukšs

Pārgājieni apvieno izkustēšanos svaigā gaisā ar apkārtnes iepazīšanu un kļūst arvien populārāki. Bet, lai tie nesagādātu nepatīkamus pārsteigumus, vēlams iepriekš sagatavoties, sagādājot visu nepieciešamo līdzņemšanai mugursomā.

Jāuzsver, ka tālāk aprakstītie ieteikumi attiecas uz civilajiem jeb tūrisma pārgājieniem, jo dienesta uzdevumu izpildē pārgājieniem nepieciešama cita gatavošanās pieeja.

Izlemiet, kā mugursomu izmantosiet. Mugursoma ir sinonīms vārdam “brīvība”.  Ar mugursomu jūs varat doties jebkur, uz vienu dienu vai pat vairākām nedēļām. Tas ir pietiekami labs arguments, kāpēc mugursomai jābūt ērtai un piemērotai izvēlētajai aktivitātei (pārgājieniem, vienas dienas izbraucieniem, alpīnismam u.c.). Un nav pat vērts pieminēt somas materiāla izturību un saplīšanas risku - nevienam nepatīk atrast mugursomas saturu slapju vai pazaudēt to ceļā.

Izvēlieties mugursomas izmēru. Vispārējie principi ir tādi, ka mugursomu, kuras tilpums ir mazāks par 40 litriem, izvēlas vienas dienas pārgājieniem, mugursoma ar 40 - 60 litru tilpumu būs vairāk piemērota dažu dienu pārgājieniem ar nakšņošanu, savukārt lielāka mugursoma noderēs, ja nepieciešamās lietas un ekipējums jānes līdzi ilgāku laiku.  

Rūpīgi apdomājiet mugursomas saturu. Nav viena, universāla saraksta ar lietām, kas būs piemērotas jebkuram ceļotājam un katrai situācijai. Bet ir jāņem vērā, ka ceļojuma laikā jums var nākties tikt galā ar dažādiem laikapstākļiem vai ārkārtas situācijām, un, ja jums ir piemērots aprīkojums, jūs ar tām varēsit tikt galā vieglāk. Piedāvājam ieteikumus, ko ņemt līdzi vienas dienas izbraucienā vai pārgājienā.

Mugursoma vienai dienai

Mazāks svars, mazāka piepūle! Sagatavojot mugursomu, vajadzētu izvēlēties tikai noderīgas, neaizstājamas lietas un atstāt mājās visu lieko. Samazinot līdzi ņemamo lietu apjomu līdz minimumam, mugursomas nešana un tās radītā slodze ir daudz vieglāka.

Pārliecinieties, ka smagums izvietots vienmērīgi. Lai staigātu droši un ar mazāku piepūli, ir nepieciešams, lai slodze būtu līdzsvarota gan abās pusēs, gan priekšpusē – aizmugurē un lai mugursoma nesvārstītos, radot mugursomas satura pārbīdes risku.

Soma izvietojums 1

 1. Trauslākus, biežāk lietotojamus un t.s. “avārijas” priekšmetus (karti, kompasu, saulesbrilles, aptieciņu) vajadzētu likt mugursomas augšējā kabatā.

 2. Smagākie priekšmeti jānovieto mugursomas augšdaļā, vietā, kas ir vistuvāk mugurkaulam, un to svars jāsadala vienmērīgi un pēc iespējas centrā.

 3. Vieglākas lietas (aprīkojums vai apģērbs, kas varētu būt nepieciešams ātri, ēdiens un ūdens) jānovieto augšpusē, kas atrodas vistālāk no mugurkaula. Svars jāsadala simetriski attiecībā pret mugurkaulu.

4. Mugursomas apakšā novietojiet vieglākos priekšmetus, kā arī priekšmetus, kas nav nepieciešami regulāri, piemēram, rezerves drēbes, ūdensnecaurlaidīgs apmetnis vai jaka.

 

Informatīvais raksts tapis sadarbībā ar itāļu apavu ražotāju AKU.