×
 x 

Grozs tukšs
Grozs
Grozs tukšs

Ievads

Cietvielu mehānikas nodaļa Lulea Tehnoloģiju Universitātē (Zviedrija) sadarbībā ar Fallkniven AB izstrādāja testēšanas metodoloģiju nažu lieces izturības pārbaudei. Tā kā metodes mērķis ir atveidot dabiskus apstākļus, kādos nazis var gūt slodzi uz asmeni, pamatā tā ir koncentrēta uz pielietotā spēka apmēru (kN) un lieces momentu (Nm). Testēšana notika Cietvielu mehānikas nodaļas laboratorijā.

Eksperimenta sagatavošana

Eksperimentā tika izmantota Dartec uzņēmuma ražotā stiepes iekārta, ar kuru iespējams iegūt līdz pat ±250 kN spēku apmēru. Iekārtai tika pievienots naža turētājs un stieple, ar kuru var pielietot iekārtu uz naža rokturi. Lai nodrošinātu stieples stieples palikšanu uz roktura, tā tika pievienota ar skrūvju skavas palīdzību tā, ka stieple tika pievienota skavas iekšpusē, lai tā nevar mainīt savu izvietojumu uz naža. Šādā veidā visa spēka iedarbība tika vērsta uz nazi vertikālā virzienā. Naža turētāja balsti bija izveidoti tā, ka tajā varēja ievietot dažāda asmens biezuma nažus un ka tas radīja viegli nosakāmu lūzuma punktu atkarībā un naža saliekšanas pakāpes.

 

Testēšana

Testēšana tika veikta kontrolētos apstākļos ar konstantu vilkšanas ātrumu 1 mm/s, kas deva manīgu spēka ietekmi. Eksperiments tika veikts konstantā gaisa temperatūrā 20°C (68°F). Ņemot vērā to, ka pārbaudāmo Fallkniven nažu garumi bija ļoti atšķirīgi, tika nolemts, ka lūšanas punktu jāizvieto attālumā, kas vienāds 30 % garuma attiecībai no asmens gala, punktā, kur asmens maksimālā biezumā un platumā. Visi naži tika pakļauti 100N spēka ietekmei, izņemot WM1 nazi, kurš tika pakļauts 50N spēka ietekmei dēļ sava mazā izmēra.

Rezultāti

Rezultāti redzami diagrammās, kur uz X ass redzams izliekums un uz Y ass - pielietotas spēka daudzums N. Lieces moments tika aprēķināts, reizinot spēku (kN) ar distanci (m) starp stieples balstu kontaktu punktiem. Rezultāti vieglākai salīdzināšanai pārveidoti no Ņūtoniem uz attiecīgo svaru kg. Kilogrami skaits = Ņūtonu skaits/9,81.
Tālāk redzamās diagrammas parāda testēšanas rezultātu Fallkniven nažiem - A1, A2 Lam, F1, F1 Lam, S1 un WM1.

2000. gada 28. aprīlis
Jan Granstrom
Division of Solid Mechanics The Technical University of Lulea

Diskusija

Kad runa ir par nažiem izdzīvošanai, viena no svarīgākajām naža īpašībām ir naža izturība. Skaitļi un diagrammas augstāk rāda, cik izturīgi ir testētie naži. Naža izturības raksturlielums ir lieces moments, kurā nazis salūzt.

Modelis A1 salūzt 2375 N jeb 242 kg/556 lbs iedarbībā, kuram asmens garums ir 150 mm (6 collas).

Ja nazi izgatavo garāku, tam nepieciešama mazāka spēka iedrabība, lai to salauztu, taču lieces moments būs tas pats. Šis apstāklis ļauj salīdzināt nažus savā starpā.
Faktori, kas ietekmē naža izturību, ir asmens garums, asmens biezums (tajā skaitā asmens ģeometrija), metāla kvalitāte un tehniskais dizains. Gara asmeņa naži sniedz vairāk spēka, biezi naži ir spēcīgāki. Labi apstrādāts kvalitatīva metāla nazis spriedzi tur labāk, savukārt labs naža dizains neļauj nazī izveidoties dabīgām lūzuma zonām.
Katram ir jāapsver šie rādītāji atkarībā no tā, ko vēlas iegūt no sava naža pirms veikt tā iegādi, tikai tādā veidā var izdarīt optimālu izvēli.
Falkniven naži ir veidoti kā standarta naži lietošanai normālos apstākļos, taču iztur daudz vairāk, nekā to prasa vienkārša ikdienas lietošana, gadījumam, ja lietotājs pēkšņi nonāk situācijā, kurā viņš ir atkarīgs no naža izturības, asuma noturības un naža dizaina. Šie naži ir augstas kvalitātes tērauda VG10 un ilgstoši izstrādāta tehsniskā, praktiskā un ergonomiskā dizaina optimizētas kombinācijas rezultāts.