+371 2022 8895 info@lynxgear.lv

×
 x 

Cart is empty
Cart
Cart is empty

Jaunas aktīvās atpūtas sezonas sākumā ierasts papildināt apģērbu un ceļošanas inventāru. Pētot nolūkotās preces vekalā, to aprakstā minētas dažādas labas īpašības, tostarp arī spēja aizturēt ūdeni, kuru apzīmē ar cipariem milimetru mērvienībā. Kā tulkot šos apzīmējumus? Kā zināt, vai noskatītais apģērbs patiešām ir ūdensizturīgs?

technology landing hero Q55 desktop

Ūdens izturības tests

Lai audums tiktu uzskatīts par pilnībā ūdens izturīgu, tam jāiztur vismaz 1000 mm augsta ūdens staba spiediens. To dēvē par hidrostatiskā spiediena izturības līmeni, kuru nosaka, veicot speciālu testu. Parasti tas notiek tā - uz nostiepta auduma novieto cilindru, kuru pakāpeniski piepilda ar ūdeni, veidojot ūdens stabu, līdz brīdim, kamēr ūdens sāk sūkties cauri audumam. Šajā brīdī fiksētais staba augstums, izteikts milimetros, arī norāda konkrētā auduma ūdens izturības līmeni.

Piemēram, Lielbritānijas Aizsardzības ministrijas definīcijā par ūdenizturīgu nodēvēts tāds audums, kura hidrostatiskā spiediena izturības līmenis ir vismaz 800 mm.

Telts un apģērbs jāpiemēro situācijai

fullpage water droplets on the roof of the tent lynxgear.lvIr produkti, piemēram, funkcionāls apģērbs un teltis, kuru spēja aizsargāt no lietus, vēja, sniega, karstas saules u.c. faktoriem, ir galvenais to izvēles kritērijs. Tātad - jo augstāks aizsardzības līmenis, jo labāk. Tomēr atšķirīgos ārējās vides apstākļos ir nepieciešami dažādi aizsardzības līmeņi. Ja nekas vairāk par nelielu vasaras lietu nav sagaidāms, tad līdzi ņemamās telts auduma ūdens izturības parametriem nav jābūt tik augstiem kā, dodoties uz vietu, kur iespējamas ilgstošas lietavas un brāzmains vējš. Noteikti jāņem vērā arī tas, vai uz audumu būs vēl kāda papildu ietekme. Piemēram, telts apakšklājam jābūt izturīgķam, nekā virsējam audumam, jo pa to tiek staigāts. Tāpat arī mugursoma beržas pret jakas aizmuguri, tāpēc labs apģērba ražotājs šai vietai paredzēs papildu aizsardzību.

Ieteikumi telts un apģērba izvēlei

Teltij, kuru paredzēts lietot normālos laikapstākļos gada siltajos gadalaikos ūdens necaurlaidības rādītājam vajadzētu būt vismaz 1000 mm. Ja tas ir mazāks, tad pastāv risks, ka stiprāku lietavu gadījumā vai, ja lietus būs kombinācijā ar vēju, telts diezgan drīz sāks laist ūdeni cauri. Ūdens necaurlaidības rādītājs 2000mm un uz augšu pasargās no samirkšanas jebkurā gadalaikā Eiropas klimatiskās joslas ietvaros. Tomēr jāņem vērā arī pats telts materiāls un telts uzbūve.

berghaussleeveSavukārt, apģērba ūdensnecaurlaidības rādītāji katram ražotājam ir atšķirīgi. Tos ietekmē apģērba izgatavošanā izmantotie audumi un ražošanas tehnoloģijas, un ūdensnecaurlaidības līmenis ir atkarīgs arī no apģērba lietošanas mērķa. Kopumā par labu ūdensnecaurlaidību pieņemts uzskatīt 3000mm rādītāju, bet, ja, piemēram, jaka tiks izmantota kopā ar mugursomu, tai noteikti jābūt izturīgākai. Tādā gadījumā piemērotāks būs Gore-Tex audums, kura minimālais ūdens izturības parametrs ir 20000mm.

Viens rādītājs gan ir kopīgs visiem ražotājiem – jo augstāks ir auduma ūdens izturības parametrs, jo lielāka ir auduma un attiecīgi arī no auduma veidotā izstrādājuma cena. Tas saistīts ar auduma ražošanai nepieciešamajiem izejmateriāliem un iekārtām.

Īpaši izturīgus audumus jeb tehniskos audumus parasti var atpazīt pēc to nosaukumā iekļautajiem burtiem “tex”, kas iekļauti telts vai apģērba aprakstā.

Ūdensizturīgs apģērbs un teltis www.lynxgear.lv veikalā

Interneta veikalā www.lynxgear.lv pieejams ūdensizturīgs, funkcionāls apģērbs no Berghaus. Savukārt, kvalitatīvas teltis ar labiem ūdens aizsardzības parametriem mūsu veikalā piedāvā vairāki ražotāji: Salewa, Robens, Terra Nova un Wild Country.

Ja ir grūtības atrast savām vajadzībām piemērotāko apģērbu vai inventāru, aicinām zvanīt vai rakstīt mums. Noteikti atradīsim labāko risinājumu, jo ražotāju piedāvātais preču klāsts krietni pārsniedz to, kas redzams www.lynxgear.lv lapā.

Nobeigumā īss un izsmeļošs video angļu valodā par to, kā "strādā" Gore-Tex - viena no pazīstamākajām tehnoloģijām apģērbu, apavu, telšu u.c. ekipējuma ūdensizturības nodrošināšanai.