×
 x 

Grozs tukšs
Grozs
Grozs tukšs

Par ārkārtas gadījumu somu jeb krīzes situācijas somu un tās nepieciešamību pirms kāda laika Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) izdeva ļoti labu bukletu (foto zemāk), tādēļ šinī rakstā vairāk aplūkosim nianses, kuras VUGD neminēja. Šie ieteikumi nav likums, katram ir jāizvērtē savas prioritātes ārkārtas gadījumu somas izveidei un sev nepieciešamais mantu klāsts krīzes situācijā.

Pirms iztirzājam ārkārtas gadījumu somu un tās saturu, svarīgi atgādināt, ka ir jāmāk izmantot katru no priekšmetiem, kuru plānots ievietot somā. Ja pirmo reizi mūžā redzēsiet gāzes degli vai cirvi un mēģināsiet viņu pielietot lauku apstākļos, tad labāk to vispār neņemt līdzi, jo tas var beigties ar katastrofu Jums un apkārtējiem.

Ārkārtas gadījumu somas saturs

Ārkārtas gadījumu jeb krīzes situācijas soma ir paredzēta dažādām dzīves situācijām – ugunsgrēks, zemestrīce, tehnogēnās katastrofas, kara darbība u.t.t. Somai ir jābūt saliktai savlaicīgi, lai krīzes situācijā tā būtu gatava līdzņemšanai pāris minūšu laikā, bez papildu krāmēšanas. Attiecīgi šajā somā tiek uzglabāts primāri nepieciešamais.

Vieglākais ceļš, kā izvēlēties ārkārtas somas inventāru, ir sarakstīt uz lapas visu, kas nāk prātā, un tad izsvītrot lieko. Par paraugu varat ņemt zemāk minēto.

  1. Dokumenti. Ikdienā tos neglabāsiet somā, bet jau laicīgi atvēliet tiem tur vietu. Ar dokumentiem mēs saprotam dzimšanas, laulības apliecības, zemesgrāmatas, personu apliecinošus dokumentus u.c. Tātad visu papīru klāstu, kas Jums ir nozīmīgs. Ideāli, ja tie arī ikdienā jau tiek glabāti atsevišķā ūdensdrošā mapē, lai krīzes brīdī varat ātri paņemt visu mapi un nebūtu jāmeklē katra lapa atsevišķi.
  2. Rezerves apģērbs. Gan sev, gan mājiniekiem. Ieteicams uzreiz likt somā silto apģērbu, jo arī vasarā naktis ir aukstas. Ideālā variantā būtu ielikt divus veļas komplektus un vairākus pārus zeķu. Parasti nav zināms, cik ilgu laiku nāksies uzturēties āra apstākļos. Var pielikt klāt arī veļas mazgāšanas līdzekli nelielā daudzumā, tas palīdzēs pagarināt drēbju izmantošanas laiku.
  3. Aptieciņa. Pietiks ar standarta auto aptieciņu un svarīgākajām zālēm, kuras lietojat ikdienā. Ja ģimenē ir bērni, obligāti jābūt zālēm bērniem, jo tieši viņi krīzes situācijā ir vājākais posms, ja tā var teikt. Ieteicams paņemt zāles pret temperatūru, alerģijām, kā arī vitamīnus. Obligāti somā jāieliek aktivizētā ogle - jo vairāk, jo labāk. Jūs nezināt, kādu pārtiku nāksies lietot un kādos apstākļos dzīvot. Mirt organisma atūdeņošanās dēļ, nespējot tikt galā ar caureju, nav labais "tonis". Obligāti jāseko līdzi zāļu derīguma termiņam - tiklīdz tas kļūst īsāks par pusgadu, zāles mainām. Svarīgi atcerēties, ka ārkārtas situācijā aptiekas var nestrādāt, kara gadījumā tā noteikti būs.
  4. Skaidra nauda un daļa vērtslietu. Jārēķinās, ka bankomāti var būt nepieejami un neskaidrās naudas norēķini arī var nestrādāt. Vērtslietas var noderēt kā naudas aizstājējs. Kara gadījumā nauda parasti zaudē savu vērtību un pat liela naudas summa var kļūt bezvērtīga. Savukārt zelta ķēdīte vai gredzens var ļaut pabarot ģimeni kādu laiku. Izveidojiet slēptuvi somā, kur noglabāsiet naudu un vērtslietas, vēlams vairākās vietās.
  5. Neliels pārtikas uzkrājums. Vieglākais variants būtu armijas MRE (meal ready to eat) pārtikas pakas, bet pirms tam jāatbild uz jautājumu, vai Jūs būsiet gatavi šo pārtiku dot arī savam bērnam. Dārgāka alternatīva ir speciāls tūristu uzturs, kam vairākos gadījumos ir arī garāks glabāšanas termiņš. Parasti šādas, ilgi glabājamās un ātri izmantojamās pārtikas derīguma termiņi atšķiras atkarībā no ražotāja. Ļoti laba alternatīva šīm speciālajām pārtikas pakām ir dažādi graudaugi – rīsi, griķi, auzu pārslas, putraimi. Tie ir vienkāršāk pagatavojami un uzglabājami, tikai tie jāsargā no mitruma. Ja graudaugi atrodas sausā vietā, tos var glabāt daudz ilgāk, nekā norādīts uz veikala iepakojuma.
    Kur tad tos vislabāk būtu glabāt? Labs uzglabāšanas konteiners būs, piemēram, 0,5 litru Coca cola pudele. Tomēr, ja gatavojaties glabāt ēdienu ilgstoši, tad labāk izvēlēties speciāli tam paredzētus traukus. Ikdienā lietojamo pārtikas produktu traukiem tiek izmantoti vislētākie plastmasas izstrādājumi (uz katra ir īpaši plastmasas kategorijas marķējumi, ar kuru nozīmi var viegli iepazīties), kuri paredzēti pārtikas uzglabāšanai atbilstoši uz tā norādītajam termiņam. Piemēram, pieminēto gāzēto dzērienu termiņi parasti ir 3 - 12 mēneši. Specializētajiem pārtikas glabāšanas traukiem šie termiņi ir daudz garāki.
    Vēl no pārtikas var ielikt cukuru, sāli, medu - tie arī glabājas ilgi un dos nepieciešamo tūlītējo enerģiju. Īpaši medus. Tāpat rozīnes, rieksti, žāvēti augļi. Pārtikas krājumiem var pievienot arī šokolādi un dažādus batoniņus. Konservi šoreiz nebūs labākais risinājums - tie var bojāties dažādu ārējo apstākļu dēļ un ir smagi. Ideālā variantā somā ir vairāki litri dzeramā ūdens.
    Neaizmirstam traukus – vismaz vienu metāla bļodiņu uz diviem cilvēkiem un karotes. Dakšas būs liekas, tās tikai aizņems vietu un piešķirs somai papildu svaru. Laba izvēle noteikti ir arī metāla krūzītes – izturīgas, salīdzinoši vieglas un dod iespēju uzsildīt ēdienu uz uguns.
  6. Minimālais darbarīku klāsts. Neliels saliekamais zāģītis, tūristu cirvītis, nazis. Daudz vietas neaizņems tā sauktais multi tūlis jeb multi instruments, par kuru jau pieminēts rakstā - Izdzīvošanas komplekts – veidojam paši. Aukla, drāts. Ieteicams ir arī metāla zāģītis un vismaz viens asmens. Te noteikti noderēs kvalitatīvi un daudzfunkcionāli instrumenti, uz kuriem var paļauties un kuri neaizņems daudz vietas. Instrumentu izmantošanas mērķis – nakšņošanas vietas iekārtošana, uguns ierīkošana un ekipējuma labošana.
  7. Komplekts gulēšanai. Vismaz viens tūristu paklājiņš un guļammaiss. Ja vieta atļauj, var pievienot vienu vai divus pledus. To svars nav liels, bet sildošās īpašības ir vērā ņemamas. Pleda vietā var izmantot armijas segu jeb pončo laineru (iekšējais, sildošais slānis, tulkojums no angļu val. vārda liner). Guļammaiss jāizvēlas vismaz ar komfortu 0 grādu pēc Celsija skalas. Istabas guļammaisu ar +10 komfortu nav vērts ņemt līdzi, tas aizņems vietu un derēs izmantošanai tikai apsildītās telpās. Smagāka alternatīva ir armijas tipa vilnas sega. Lai arī tā sver vairāk, šādai segai ir virkne labu īpašību. *Silda slapja, *var apdzēst liesmu, *var apsegt vairākus cilvēkus, *sagriežot strēmelēs var izmantot kā kāju autus vai apsējus cimdu vietā, *no tās var izgatavot apģērbu vai apmetni, *izmantot nojumei. Neņemam spilvenu, tā ir lieka greznība. Ja spilvens ir ļoti svarīgs, der atcerēties, ka tā vietā var izmantot rezerves drēbes.
  8. Noderīgi sīkumi. *Sveces, *lukturītis ar rezerves baterijām, vēlams lādējamām, *svilpe, *spogulītis signalizēšanai, *sērkociņi, šķiltavas, *gāzes deglis ar balonu vai sausā/šķidrā spirta plītiņa, *tents nojumei. Pārējie sīkumi jāizvēlas pašam pēc nepieciešamības.
  9. Higiēna. Kad cilvēks beidz rūpēties par savu higiēnu, tas ir pusceļš uz bojā eju. Iemesls tam ir tas, ka higiēnas neievērošana, pirmkārt, demoralizē jeb pasliktina garastāvokli un pazemina gribasspēku, otrkārt – rada saslimšanas, kas krīzes situācijā var novest pie letāla iznākuma. Personīgās higiēnas ievērošanai ieteicams ņemt līdzi gan ziepes, gan mitrās salvetes. Ne vienmēr būs iespēja tikt pie ūdens, lai nomazgātu seju un rokas, un mitrās salvetes šādā brīdī ļoti labi noderēs.
  10. Dvielis. Zobu birste un zobu pasta. Standarta zobupastām ir pievienots anestēziķis. Uzsmērēta uz sasituma vietas, tā nedaudz mazinās sāpes un noņems tūsku. Tāpat zobupasta arī palīdzēs samazināt zobu sāpes. Sievietēm obligāti ārkārtas somā jāievieto higiēnas paketes. Sīkums, par ko mēdz aizmirst. Paketes var arī noderēt, liekot spiedošo pārsēju vai kā zolītes zābakos pret sviedriem. Nav jēgas likt dezodorantu. Kad apkārt būs applūdušas vai pus sabrukušas mājas, neviens nedomās par smaržu, ko izplatāt. Toties var ielikt 0,5 l degvīna pudeli. Tā noderēs gan brūču apkopšanai, gan temperatūras noņemšanai, ierīvējot ādu. Sliktākajā gadījumā to varēs iemainīt kādam pret pārtiku vai brīvu ceļu. Savukārt roku dezinfekcijas krēms noderēs pēc tualetes apmeklējuma vai brūču apkopšanai.

Ārkārtas gadījumu somas modeļa izvēle

Kā pēc iepriekš lasītā var secināt, ārkārtas gadījumu somā liekamā inventāra apjoms ir iespaidīgs. Un jārēķinās, ka Jūs gribēsiet to vēl papildināt ar sev nepieciešamo. Cik tad īsti lielai vajadzētu būt ārkārtas gadījumu somai?

Ja esat viens, ieteicams izvēlēties 80 -100 litru tilpuma somu. Ja esat ģimene, tad varat visu sadalīt pa vairākām somām, ievērojot principu, ka pirmās nepieciešamības lietas ir visās somās. Tas vajadzīgs, lai situācijā, ja gadās šķirties, kāds nepaliek pilnīgi bez nekā. Ja ģimenē ir bērni, tad ieteicams sagatavot arī viņiem somas, kuru iekšpusē ir ielīmēta/iešūta ūdensizturīga birka ar bērna vārdu uzvārdu, personas kodu, vecāku vārdu uzvārdu un kontaktinformāciju. Tādu pašu birku var izgatavot kā žetonu uzkāršanai bērnam kaklā. Krīzes situācijās bērni viegli var noklīst no vecākiem. Bērna somā var atrasties mīļa rotaļlieta, rezerves cimdi, zeķes, cepure un viegla pārtika, piemēram, batoniņi, brokastu pārslas un ūdens. Gadījumā, ja sanāk izšķirties, ar to bērns kādu brīdi spēs autonomi eksistēt, kamēr viņš tiek atrasts.

Kā ārkārtas gadījumu somu nevajadzētu izmantot sporta somu vai ceļojuma koferi. Diez vai Jums gribēsies tādu stiept pāri drupām vai pa mežu. Šāda tipa somas nav ērti nēsājamas, turklāt tās arī neiztur ilgstošas slodzes.

Tāpat nevajadzētu izvēlēties armijas somas vai tūrisma somas ar armijas krāsojumu (pleķaino kamuflāžu). Karadarbības situācijā viss, kas kaut attālināti, atgādina militāro, ir potenciālais mērķis. Tas pats attiecas uz apģērbu. Visu karojošo pušu karavīri jebkuru militāra rakstura krāsojumu uztvers kā draudu un darbosies pēc principa – šauju un tad skatos. Viņi nesaudzēs pat bērnu, kas būs ģērbts haki krāsas jakā. Apģērbam un somai jābūt neitrālās krāsās, bet ne maskējošiem. Vēl viens būtisks iemesls - maskējošs apģērbs vai soma arī apgrūtinās glābēju darbu, viņiem būs sarežģītāk Jūs atrast un evakuēt.

Labākā izvēle ārkārtas gadījumu somai ir tūrisma tipa mugursoma, kura būtu vismaz ar:

  • platām, polsterētām plecu lentēm,
  • vidus jostu,
  • tilpumu 80-100 l,
  • āra kabatām,
  • iespēju stiprināt ārpusē mantas,
  • lietus pārvalku.

Pie somas var piestiprināt atstarojošo vesti, lai jebkuram būtu skaidrs, ka vēlaties piesaistīt sev uzmanību.

Neizmantojiet lētās mugursomas. Skopums var atspēlēties mirklī, kad soma izjuks gājiena laikā vai noberzīs plecus un muguru. Labāk ir iegādāties kaut vai lietotu, bet tomēr labas firmas somu.

Nevajadzētu izvēlēties arī ļoti dārgu vai uzmanību piesaistošu somu, jo to viegli pamanīs laupītāji. Jebkuru juku vai krīzes situācijas laikā marodierisms ir neizbēgama parādība. Ja evakuācijai ārkārtas gadījumā esat iegādājies jaunu somu, tad mākslīgi to noveciniet, iesmērējot ar dubļiem vai celtniecības putekļiem, piekrāsojiet vai kā citādi piešķiriet tai nēsātas somas izskatu. Krīzes situācijā somai nav jābūt statusa simbolam - tai jākalpo Jūsu drošībai un ērtībām. Tas pats attiecas uz apģērbu. Nevelciet ļoti pamanāmu, dārgu vai uzkrītošu apģērbu, jo tā Jūs tikai piesaistīsiet sev lieku uzmanību.

Pirms galīgā lēmuma pieņemšanas, ka tieši šī būs mana ārkārtas gadījumu soma, ieteicams to piepildīt ar plānoto svaru un vienu dienu panēsāt līdzi. Tas palīdzēs saprast, vai Jūs viss apmierina.

Kā jau tika minēts raksta sākumā, šai informācijai ir vairāk ieteikuma raksturs. Nevajadzētu šeit minēto uztvert kā vienīgo patiesību - katram pašam ir jāizvēlas un jāizprot sev svarīgākais ārkārtas gadījumā. Mūsu mērķis ir dot ieskatu šajā problēmā un sniegt iespējamos risinājumus.

Papildus materiāli:

 

 Raksta autors - M. Ruģēns (FB lapa - Āra dzīves knifi, padomi un viedokļi), rediģējis H. Galino (Lynxgear.lv). Raksts izvietots ar autora atļauju. Pārpublicēšana bez autora piekrišanas ir aizliegta.